luni, 8 decembrie 2008

Luni dimineață

Plouă mânjit pe geamurile noi de termopan, politicienii de dreapta și de stânga joacă tontoroiu pe sticla ce reflectă Realitatea ; hainele și pereții se impregnează cu mirosul greu din țigarea sudată,te ridici ușor amețit, corpul bâjbâie până la baie unde oglinda îți reflectă mutra lăsată cu ochii umflăței. E luni dimineață. 
Lumea asta arde domnule, tinerii se emancipează, trăiesc povești sleioase de dragoste, își schimbă look-ul de la zurliu și aiurea răzvrătit la extrem de zurliu și de scabros, consultă noutățile de pe Facebook; bătrâneii își fac piața cu carucioare cadrilate trase pe rotile scârțâitoare, le tremură bărbiile sau picioarele slabănoage, se uită în pământ sau vizitează magazinele pe unde cască gura vreo jumătate de ora la un detergent de vase sau vreo conservă de pește marinat. responsabilii aleargă la serviciu, se aruncă în autobuze și tramvaie, se calcă în picioare, își suportă respirațiile în ceafă și își ascund portofelele în buzunarele cele mai sigure.cei și mai responsabili coboară din apartamente și își proptesc mânuțele gingașe pe claxoanele mașinilor achiziționate prin leasing; copii chirăie nestăvilit prin clase, își butonează telefoanele performante și răcnesc unul la celălalt din entuziasm feroce.
picură scârbos, pic, pic, pic cafeaua s-a răcit, comuniștii sunt acum la televizor, lumea își vede de treaba ei, e luni dimineață.


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu